7S.23.9.024.0210
DigiKey Part Number
2066-7S.23.9.024.0210-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7S.23.9.024.0210
Description
SFTY RLY GUIDE 2NO+1NC 10A 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 3PST-2NO/1NC (2 Form A, 1 Form B) 24VDC Coil DIN Rail
Category
Termination Style
Screw Terminal
Manufacturer
Finder Relays, Inc.
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Series
Must Release Voltage
2.4 VDC
Packaging
Retail Package
Operate Time
7 ms
Part Status
Active
Release Time
11 ms
Mounting Type
DIN Rail
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Form
3PST-2NO/1NC (2 Form A, 1 Form B)
Coil Current
26.6 mA
Contact Rating (Current)
10 A
Coil Power
600mW
Switching Voltage
250VAC - Nom
Coil Resistance
902.3 Ohms