7S.43.9.024.0211
DigiKey Part Number
2066-7S.43.9.024.0211-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7S.43.9.024.0211
Description
SFTY RLY GUIDE 2NO+1NC 6A 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 3PST-2NO/1NC (2 Form A, 1 Form B) 24VDC Coil DIN Rail
Category
Termination Style
Spring Terminal
Manufacturer
Finder Relays, Inc.
Must Operate Voltage
20.4 VDC
Series
Must Release Voltage
2.4 VDC
Packaging
Bulk
Operate Time
10 ms
Part Status
Active
Release Time
7 ms
Mounting Type
DIN Rail
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO), Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Form
3PST-2NO/1NC (2 Form A, 1 Form B)
Coil Current
60 mA
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Power
1.45W
Switching Voltage
250VAC - Nom
Coil Resistance
400 Ohms