BMR4690000/001
DigiKey Part Number
2166-BMR4690000/001TR-ND - Tape & Reel (TR)
2166-BMR4690000/001CT-ND - Cut Tape (CT)
2166-BMR4690000/001DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMR4690000/001
Description
DC DC CONVERTER 0.6-5V 400W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module, Digital DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 5V 80A 7.5V - 14V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BMR4690000/001 Models
Category
Power (Watts)
400 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, PMBus™, Remote Sense
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
95.9%
Type
Non-Isolated PoL Module, Digital
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
28-SMD Module
Voltage - Input (Min)
7.5V
Size / Dimension
1.00" L x 0.50" W x 0.46" H (25.4mm x 12.7mm x 11.6mm)
Voltage - Input (Max)
14V
Approval Agency
CB, CSA, IEC, TUV, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
80A