Image for TR70MA120-01E02 is not available
TR70MA120-01E02
DigiKey Part Number
5896-TR70MA120-01E02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR70MA120-01E02
Description
medical desktop power supply
Customer Reference
Detailed Description
12V 70 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
48" (1.22m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.72" L x 2.05" W x 1.22" H (120.0mm x 52.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cURus, FCC, PSE, TUV, UKCA
Current - Output (Max)
5.8A
Standard Number
Power (Watts)
70 W