FFC2B35-14-G
DigiKey Part Number
2073-FFC2B35-14-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC2B35-14-GCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC2B35-14-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B35-14-G
Description
CONN FFC BOTTOM 14POS 0.5MM R/A
Detailed Description
14 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FFC2B35-14-G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
14
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)