FFC3B11-12-T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FFC3B11-12-T |
Description | CONN FFC FPC TOP 12POS 1MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FFC3B11-12-T Models |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Voltage Rating 50V |
Connector/Contact Type Contacts, Top | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |
Number of Positions 12 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Current Rating (Amps) 0.4A |
Termination Solder | Housing Color Natural |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.098" (2.50mm) | Mating Cycles 20 |