TR9CE7080YL4IMR6BLPS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
GlobTek, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
GlobTek, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
TT Electronics/Power Partners Inc.
In Stock: 36
In Stock: 10
XP Power
In Stock: 877
XP Power
In Stock: 146
12V 85 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
TR9CE7080YL4IMR6BLPS
TR9CE7080YL4IMR6BLPS
TR9CE7080YL4IMR6BLPS
DigiKey Part Number
1939-TR9CE7080YL4IMR6BLPS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9CE7080YL4IMR6BLPS
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 85W
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR9CE7080YL4IMR6BLPS Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
47.2" (1.20m)
Size / Dimension
5.88" L x 2.47" W x 1.34" H (149.3mm x 62.8mm x 34.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Voltage - Output
12V
Standard Number
1310; 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 61347-1; 62368-1
Current - Output (Max)
7.08A
Base Product Number
Power (Watts)
85 W