WR9QG2667CCPNNAR6B
WR9QG2667CCPNNAR6B
WR9QG2667CCPNNAR6B
DigiKey Part Number
1939-1546-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR9QG2667CCPNNAR6B
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15V 40 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WR9QG2667CCPNNAR6B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
1.71" L x 2.91" W x 1.39" H (43.5mm x 74.0mm x 35.3mm)
Voltage - Output
15V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, LPS, PSE, RCM, UKRSepro, UL, VCCI
Current - Output (Max)
2.66A
Standard Number
1310; 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
40 W