B1591NB--20C000212U1930
DigiKey Part Number
3147-B1591NB--20C000212U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1591NB--20C000212U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1591NB--20C000212U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1591NB--20C000212U1930
Description
LED BLUE CLEAR 1206 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.3V 1206 (3216 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
20°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
468nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 1.60mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
1.95mm
Lens Size
1.62mm Dia