B1591TX--20P000112U1930
DigiKey Part Number
3147-B1591TX--20P000112U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1591TX--20P000112U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1591TX--20P000112U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1591TX--20P000112U1930
Description
LED WHITE 1206 SMD
Detailed Description
White LED Indication - Discrete 3.2V 1206 (3216 Metric)
Category
Lens Size
1.62mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Series
Current - Test
20mA
Viewing Angle
170°, 180°
1206 (3216 Metric)
Lens Color
Yellow
Size / Dimension
3.20mm L x 1.60mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
1.95mm