B1591UY--20C000112U1930
DigiKey Part Number
3147-B1591UY--20C000112U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1591UY--20C000112U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1591UY--20C000112U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1591UY--20C000112U1930
Description
LED AMBER CLEAR 1206 SMD
Detailed Description
Amber 589nm LED Indication - Discrete 2V 1206 (3216 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
591nm
Lens Color
Colorless
Size / Dimension
3.20mm L x 1.60mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
1.95mm
Lens Size
1.62mm Dia