G125-FS11005F1R
DigiKey Part Number
G125-FS11005F1R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-FS11005F1R
Description
CONN RECPT VERT SMT 10POS
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-FS11005F1R Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Mfr
Insulation Color
Green
Series
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Female Socket
Mated Stacking Heights
7.33mm, 7.4mm
Style
Board to Board or Cable
Features
Jackscrews, Pick and Place, Polarizing Key
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
450V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)