G125-FS12605F3P
G125-FS12605F3P
Harwin’s Company Overview
G125-FS12605F3P
DigiKey Part Number
952-4097-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-FS12605F3P
Description
CONN RCPT 26POS 0.049 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
G125-FS12605F3P Models
Category
Contact Finish - Mating
Packaging
Strip
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
7.33mm, 7.4mm
Current Rating (Amps)
2A
Pitch - Mating
Voltage Rating
450V
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)