G125-MS11205M2P
G125-MS11205M2P
Harwin Gecko Screw-Lok Series | Digi-Key Daily
G125-MS11205M2P
DigiKey Part Number
952-3636-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MS11205M2P
Description
CONN HEADER SMD 12POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 12 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-MS11205M2P Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Threaded
Series
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Number of Positions
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place
Number of Rows
2
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
2A