M20-8751042R
DigiKey Part Number
952-M20-8751042RTR-ND - Tape & Reel (TR)
952-M20-8751042RCT-ND - Cut Tape (CT)
952-M20-8751042RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-8751042R
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
M20-8751042R Models
Mfr
Contact Length - Mating
0.228" (5.80mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Board Guide
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact