M20-9732046 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 100
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 1 564
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Harwin’s Company Overview
M20-9732046
DigiKey Part Number
952-1901-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-9732046
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
M20-9732046 Models
Category
Contact Length - Mating
0.276" (7.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Series
Overall Contact Length
0.496" (12.60mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Mated Stacking Heights
10.04mm, 10.64mm, 11.04mm, 16.54mm