M20-9951046
DigiKey Part Number
M20-9951046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-9951046
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
M20-9951046 Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Insulation Height
0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact