M50-3102045
M50-3102045
Harwin’s Company Overview
M50-3102045
DigiKey Part Number
952-2857-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3102045
Description
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3102045 Models
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
5.5mm, 6.18mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)