M50-3120545R
DigiKey Part Number
952-M50-3120545R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3120545R
Description
5+5 POS. FEMALE DIL VERTICAL SMT
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3120545R Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Mated Stacking Heights
5.5mm, 6.18mm
Number of Positions Loaded
All
Features
Pick and Place
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
1A
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)