M50-3140445
DigiKey Part Number
952-3592-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3140445
Description
CONN RCPT 4POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
4 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3140445 Models
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Voltage Rating
500VAC