M50-3150642
M50-3150642
Harwin’s Company Overview
M50-3150642
DigiKey Part Number
952-1372-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3150642
Description
CONN RCPT 12POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
12 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3150642 Models
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
3.2mm, 3.9mm, 4.6mm, 5.3mm, 7.2mm, 8.6mm
Number of Positions
Features
Board Guide
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)