B12S24-2WH2
DigiKey Part Number
3986-B12S24-2WH2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B12S24-2WH2
Description
DC DC CONVERTER 2W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 83mA 9V - 18V Input
Category
Current - Output (Max)
83mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Applications
Industrial
Packaging
Case
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
80 ~ 88%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.46" L x 0.39" W x 0.29" H (11.6mm x 10.0mm x 7.5mm)
Voltage - Input (Max)
18V