BM28B0.6-16DS/2-0.35V(53)
DigiKey Part Number
H125601TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125601CT-ND - Cut Tape (CT)
H125601DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM28B0.6-16DS/2-0.35V(53)
Description
CONN RCPT 16POS SMD GOLD
Detailed Description
16 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BM28B0.6-16DS/2-0.35V(53) Models
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
16
Height Above Board
0.024" (0.61mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)