BM54F3.0-30DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-BM54F3.0-30DP-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BM54F3.0-30DP-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BM54F3.0-30DP-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM54F3.0-30DP-0.4V(51)
Description
Interconnect Rectangular
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.016" (0.40mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
3mm
Number of Positions
30
Height Above Board
0.104" (2.65mm)