CX90BW1-24P
DigiKey Part Number
26-CX90BW1-24PTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-CX90BW1-24PCT-ND - Cut Tape (CT)
26-CX90BW1-24PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX90BW1-24P
Description
RECEPTACLE, 24POS., USB TYPE-C C
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 4.0 Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Ingress Protection
IPX4 - Waterproof
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Ports
1
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A