DF1B-36DP-2.5DS(01)
DigiKey Part Number
H3664-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1B-36DP-2.5DS(01)
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF1B-36DP-2.5DS(01) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.177" (4.50mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.339" (8.61mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
White
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V