DF20F-10DP-1H(52)
DigiKey Part Number
26-DF20F-10DP-1H(52)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF20F-10DP-1H(52)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF20F-10DP-1H(52)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF20F-10DP-1H(52)
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
DF20F-10DP-1H(52) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.217" (5.51mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Number of Positions
Features
Solder Retention
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C