DF40C-24DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H11620TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11620CT-ND - Cut Tape (CT)
H11620DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-24DP-0.4V(51)
Description
CONN PLUG 24POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF40C-24DP-0.4V(51) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
Number of Positions
24
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)