ER8-60S-0.8SV-7H
DigiKey Part Number
H125562TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125562CT-ND - Cut Tape (CT)
H125562DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER8-60S-0.8SV-7H
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
ER8-60S-0.8SV-7H Models
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
9mm, 12mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.285" (7.24mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)