FH41-28S-0.5SH-05
FH41-28S-0.5SH-05
FH41-28S-0.5SH(05)
DigiKey Part Number
HFY028TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFY028CT-ND - Cut Tape (CT)
HFY028DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH41-28S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 Position FFC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH41-28S-0.5SH(05) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Phosphor Bronze
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Actuator Material
Part Status
Active
Features
Solder Retention
Flat Flex Type
FFC
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
28
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Termination
Solder
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.098" (2.50mm)