FH67-30S-0.5SV
DigiKey Part Number
26-FH67-30S-0.5SVTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH67-30S-0.5SVCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH67-30S-0.5SVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH67-30S-0.5SV
Description
CONN FFC VERT 30POS 0.5MM SMD
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
FH67-30S-0.5SV Models
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions
30
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.10µm)
FFC, FCB Thickness
0.33mm
Height Above Board
0.205" (5.20mm)