FX20-20S-0.5SV
DigiKey Part Number
H122373-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-20S-0.5SV
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX20-20S-0.5SV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.327" (8.30mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)