UFL-2LPHF6-062N1D-AC-50
DigiKey Part Number
26-UFL-2LPHF6-062N1D-AC-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFL-2LPHF6-062N1D-AC-50
Description
COAX CBL U.FL TO U.FL 1.9"
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial U.FL (UMCC) to U.FL (UMCC) 0.95mm OD Coaxial Cable 1.969" (50.00mm)
Category
2nd Contact Gender
Female
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Length
1.969" (50.00mm)
Packaging
Bag
Cable Type
0.95mm OD Coaxial Cable
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
U.FL (UMCC) to U.FL (UMCC)
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector
U.FL (UMCC) Plug, Right Angle
Frequency - Max
6 GHz
1st Contact Gender
Female
Color
Gray
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C