20708-020E-01
DigiKey Part Number
5378-20708-020E-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20708-020E-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20708-020E-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20708-020E-01
Description
NOVASTACK 35-P PLUG 20P
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
I-PEX
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.7mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.028" (0.71mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)