77DA-12-12
DigiKey Part Number
2882-77DA-12-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77DA-12-12
Description
AC/AC WALL MNT ADAPTER 12VAC 1A
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VAC 1A AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Category
Voltage - Output
12VAC
Current - Output (Max)
1A
Series
Power (Watts)
12 W
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension
3.03" L x 1.93" W x 1.57" H (77.0mm x 49.0mm x 40.0mm)
Input Type
Fixed Blade
Approval Agency
CSA, UL
Voltage - Input
120VAC