HW1B-M1F10-G
HW1B-M1F10-G
HW1B-M1F10-G
DigiKey Part Number
1885-1073-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW1B-M1F10-G
Description
22MM PUSHBUTTON GREEN
Voltage Rating - DC
24 V
Series
Actuator Marking
No Marking
Color - Actuator/Cap
Green
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
10A (AC), 8A (DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
110 V