Image for RF2S-1A1BLD1-D24 is not available
RF2S-1A1BLD1-D24
DigiKey Part Number
1885-RF2S-1A1BLD1-D24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF2S-1A1BLD1-D24
Description
FG PLG-IN RELAY 1NO+1NC 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B) 24VDC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug In
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
6 A
Approval Agency
CE, CSA, UR
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Coil Current
33 mA
Coil Resistance
820 Ohms