BTT62004ESAXUMA1
DigiKey Part Number
448-BTT62004ESAXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-BTT62004ESAXUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-BTT62004ESAXUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTT62004ESAXUMA1
Description
IC PWR SWTCH N-CHAN 1:1 TSDSO-24
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1A PG-TSDSO-24-21
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTT62004ESAXUMA1 Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
1A
Series
Rds On (Typ)
200mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Outputs
4
Grade
Automotive
Ratio - Input:Output
1:1
Qualification
AEC-Q100
Output Configuration
High Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
PG-TSDSO-24-21
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
5V ~ 36V