CY15B116QSN-108BKXI
DigiKey Part Number
448-CY15B116QSN-108BKXI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY15B116QSN-108BKXI
Description
IC FRAM 16MBIT SPI/QUAD 24FBGA
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
FRAM (Ferroelectric RAM) Memory IC 16Mbit SPI - Quad I/O, QPI 108 MHz 6.7 ns 24-FBGA (6x8)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CY15B116QSN-108BKXI Models
Category
Memory Organization
2M x 8
Mfr
Memory Interface
SPI - Quad I/O, QPI
Series
Clock Frequency
108 MHz
Packaging
Tray
Access Time
6.7 ns
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)