CY8C27443-24PVI
DigiKey Part Number
448-CY8C27443-24PVI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY8C27443-24PVI
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Customer Reference
Detailed Description
M8C PSOC™1 CY8C27xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-SSOP
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.25V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 4x14b; D/A 4x9b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
M8C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
24MHz
Supplier Device Package
28-SSOP
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)