CY8C29466-24SXI
DigiKey Part Number
448-CY8C29466-24SXI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY8C29466-24SXI
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
Detailed Description
M8C PSOC™1 CY8C29xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
CY8C29466-24SXI Models
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.25V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
24MHz
Supplier Device Package
28-SOIC
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)