IDM10G120C5XTMA1
DigiKey Part Number
IDM10G120C5XTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IDM10G120C5XTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IDM10G120C5XTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDM10G120C5XTMA1
Description
DIODE SIC 1.2KV 38A PGTO2522
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 38A Surface Mount PG-TO252-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IDM10G120C5XTMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
62 µA @ 12 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
29pF @ 800V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
PG-TO252-2
Current - Average Rectified (Io)
38A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 10 A