IGC033S10S1XTMA1
DigiKey Part Number
448-IGC033S10S1XTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IGC033S10S1XTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IGC033S10S1XTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGC033S10S1XTMA1
Description
GANFET N-CH 100V 21A 6TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 21A (Ta), 76A (Tc) 3.3W (Ta), 45W (Tc) Surface Mount PG-TSON-6-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IGC033S10S1XTMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.3mOhm @ 20A, 5V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.9V @ 8mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±6.5V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1400 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.3W (Ta), 45W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TSON-6-2
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V