IMCQ120R010M2HXTMA1
DigiKey Part Number
448-IMCQ120R010M2HXTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IMCQ120R010M2HXTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IMCQ120R010M2HXTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMCQ120R010M2HXTMA1
Description
SICFET N-CH 1200V 195A 22PWRBSOP
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 195A (Tc) 880W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-22
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IMCQ120R010M2HXTMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 69A, 18V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5.1V @ 21.7mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150.1 nC @ 18 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+23V, -7V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6320 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
880W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-HDSOP-22
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V