IPA60R190P6XKSA1
DigiKey Part Number
IPA60R190P6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA60R190P6XKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 20.2A TO220-FP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 20.2A (Tc) 34W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPA60R190P6XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 630µ
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1750 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
34W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 7.6A, 10V