IPB020N08N5ATMA1
DigiKey Part Number
IPB020N08N5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB020N08N5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB020N08N5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB020N08N5ATMA1
Description
MOSFET N-CH 80V 120A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 120A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPB020N08N5ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 208µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
166 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12100 pF @ 40 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2mOhm @ 100A, 10V