IPB044N15N5ATMA1
DigiKey Part Number
IPB044N15N5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB044N15N5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB044N15N5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB044N15N5ATMA1
Description
MOSFET N-CH 150V 174A TO263-7
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 174A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7
EDA/CAD Models
IPB044N15N5ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.6V @ 264µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8000 pF @ 75 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
PG-TO263-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.4mOhm @ 87A, 10V