IPB65R145CFD7AATMA1
DigiKey Part Number
448-IPB65R145CFD7AATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPB65R145CFD7AATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPB65R145CFD7AATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB65R145CFD7AATMA1
Description
AUTOMOTIVE_COOLMOS PG-TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 17A (Tc) 98W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
36 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1694 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
98W (Tc)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
145mOhm @ 8.5A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 420µA