IPB80N04S4L04ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPB80N04S4L04ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPB80N04S4L04ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPB80N04S4L04ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB80N04S4L04ATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 80A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 80A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
EDA/CAD Models
IPB80N04S4L04ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
+20V, -16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4690 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
71W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 80A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 35µA