IPL60R299CPAUMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 5 920
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 2 386
Datasheet
Vishay Siliconix
N-Channel 600 V 11.1A (Tc) 96W (Tc) Surface Mount PG-VSON-4
IPL60R299CPAUMA1
DigiKey Part Number
IPL60R299CPAUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPL60R299CPAUMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 11.1A 4VSON
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPL60R299CPAUMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 440µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1100 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
96W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-VSON-4
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
299mOhm @ 6.6A, 10V